KARS   °C
  •   DOLAR  5.3466 -  5.3680
  •   EURO  6.0797 -  6.1040
  •   STERLİN  5.3731 -  5.4239
  • :
  • :
18 Aralık 2018 Salı  
Kars Evi :: Başlığı Görüntüle - 20 ocak 1990 Bakü'de yaşananlar (1)
 SSS  •  Arama  •  Üye Listesi  •  Kullanıcı Grupları   •  Kayıt Ol  •  Profil  •  Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun  •  Giriş
Kars Evi Forum Ana Sayfası » TÜRK DEVLETLERİ » 20 ocak 1990 Bakü'de yaşananlar (1)

Bu forum kilitlenmiştir, yeni bir başlık açamazsınız, cevap gönderebilir ya da mesajları değiştirebilirsiniz  Bu başlık kilitlenmiştir, cevap yazamaz ya da mesajları değiştiremezsiniz
 20 ocak 1990 Bakü'de yaşananlar (1) « Önceki başlık :: Sonraki başlık » 
Yazar Mesaj
AyLacin
MesajTarih: Cmt Oca 21, 2012 7:34 am    Mesaj konusu: 20 ocak 1990 Bakü'de yaşananlar (1) Alıntıyla Cevap Ver

-=>Ev Ahalisinden<=-

Kayıt: Jan 28, 2011
Mesajlar: 38
Nereden: İzmir

20 OCAK 1990’a Dair

20 Ocak 2011/ Nurdan YOLDAŞ

Gara Yanvar, 20 Yanvar, Bakü katliamı, Bakü terörü, 20 Ocak Katliamı, 20 Yanvar Gırğını, Kanlı Ocak. Adını nasıl ifade ederseniz edin. 20 Ocak 1990’da yaşananlar katliamdır. İçeriği bir kanlı kıyımdır.
Hayatlar savrulmuştur. Yaprakları hoyratça koparılıp savrulan bir çiçek gibi toprağa düşmüştür bir halkın parçaları. İnkar kabul etmeyen bir cesaretle tutsak yaşamağa hayır diyen Azeri halkı taleplerini haykırmaktan vazgeçmemiştir yinede.
Esarete boyun eğmeyerek bağımsızlık mücadelesini 1918’de kazanan bir halktan söz ediyoruz. Azerbaycan halkı ilk olarak; 28 Mayıs 1918’de bağımsızlığını ilan etmiş “Azerbaycan Halk Cumhuriyeti” adıyla tarihte yerini belirlemiştir. 28 Nisan 1920’de Ermeni Taşnakların bu bağımsızlığı yok etme çabaları Bolşeviklerin işgali ile desteklenmiş ve Kurulan Azerbaycan Halk Cumhuriyeti dağılmaya zorlanmıştır. Çok sayıda Azerbaycan aydını ve sivil vatandaşı öldürülmüş, tutuklanmış, yurtlarından sürülmüş, boyunduruk altında yaşamaya zorlanmıştır.
1920 den 1990 tarihine kadar geçen sürede Azeri Türkleri Bağımsızlık mücadelesinden vazgeçmemiş o nedenle de sürekli yıldırma yok etme politikalarının hedefi olmuştur. Bu yıldırma politikaları adım adım uygulanmış ve yok etme girişimleri 20 Ocak’ta bir katliama dönüşmüştür.
Sovyetler Birliği kendi bütünlüğü için tehlike gördüğü Azerbaycan halkının, ruhunu hedef alarak önce diline, alfabesine müdahale etmiş, . Kimliklerinde ki “Azeri Türkü” tanımlaması “Azeri” olarak değiştirilmiştir.
Toprak bütünlüğüne engel olacak bir uygulama başlatarak; Zengezur bölgesini Ermenistan’a bağlamış, böylece Bakü ile Nahcivan arasında ki karayolu bağlantısı engellenmiştir. Ermeniler, Gorbaçov’un açıklık ve yeniden yapılanma politikalarından yararlanarak hatta Moskova’nın Azerilerin bağımsızlık hareketinden çekinmesini de desteğe dönüştürerek yıldırma girişimlerini çoğaltmış, Azerbaycan topraklarında açık saldırılar köy baskınları düzenleyerek insanları katletmeyi sürdürmüş, Karabağ’ı da bu arada resmen işgal etmişlerdir.
Ermenistan’dan, Yukarı Karabağ’dan zorla göç ettirilen Azeri Türkler Sumgayıt ve Bakü’de yerleşmiş ve yaşanan acılar, baskılar bağımsızlık hareketinin hızlandırılmasını zorunlu kılmıştır. Halk hareketi 1989 da örgütlenmiş bağımsızlık mücadelesi veren tüm yapılar birleşerek “Azerbaycan Halk Cephesi” adıyla güç birliği oluşturmuştur. Halk Cephesi siyasal ve etnik ayrım gözetilmeden; kominist, sosyal demokrat, milliyetçi toplumun her kesiminden direnişçilerin birleştiği, Azerbaycan’in bağımsızlığı hedefinde tek yumruk olduğu bir halk cephesi olmuştur.
Azerbaycan Halk Cephesi (AHC) önderliğinde baskılara son verilmesi için resmi olarak SSCB’den Ermenilere müdahale edilmesi talebinde bulunan Azeri Türkleri tam ters tutumlarla karşılaşmıştır. Durum Mihail Gorbaçov’un, SSCB içerisinde bağımsızlık mücadelesi veren cumhuriyetlere gözdağı vermek fırsatına dönüşmüştür. Ermenistan’dan saçılan terörü durdurmak yerine, destekleyerek Azerbaycan Türklerinin mücadelesini engelleme girişimlerini hızlandırmıştır.
Ermenilerce başı ezilerek katledilen bir Azeri Türk’ünün acısına tepki gösteren halk 16 Ocak 1990 da Sovyetler Birliği ve Ermenistan’ı protesto mitingine başlamış ve 17 ocak da AHC’nin düzenlediği mitingde Bakü’de 1 milyona ulaşan bir sayıyla istikrar ve adil bir yönetim için taleplerini ifade etmişlerdir. Mitingler iki gün içinde Bakü dışında 11 ayrı bölgeye yayılmıştır. Bu gerilimi fırsat bilen SSCB güçleri tedbir adıyla müdahale etmiştir. Tedbirin adı “sokağa çıkma yasağı” olmuş fakat 19 Ocakta akşam saatlerinde Azerbaycan Devlet Televizyonu bilinmeyen(!) güçlerce bombalandığı için Azeri Türkleri bu durumdan habersiz bırakılmıştır.
Gece yarısından sonra Bakü’de ki miting alanına havadan, denizden ve karadan gelen askerler dönemin SSCB Devlet Başkanı M. Gorbaçov’un emriyle saldırıya geçmişlerdir. Çocuk, yaşlı demeden herkese vahşice saldırıda bulunan Sovyet askerleri tankları sivil halkın üstüne sürerek eşi görülmemiş bir katliam gerçekleştirmişlerdir.
Resmi bilgilere göre 134 sivil insan ve 37 Azerbaycan askeri şehit olmuş, 80 i asker, 770 i sivil olmak üzere 850 insan yaralanmış, içlerinde AHC liderlerinin de bulunduğu 400 kişi gözaltına alınarak Rusya’nın çeşitli hapishanelerine götürülmüştür. Resmi rakamlara göre 48 kişi de kaybolmuştur. TASS Ajansının resmi rakamlarda olduğu gibi taraflı tutumu ve Amerikan Senatosunun Ermeni’lerden yana tavrını açıklaması üzerine Batı ülkeleri sessiz kalmıştır.
Bu savaşın görünen resmi sonucuna göre; 1988 yılında başlayıp 1994'te imzalanan ateşkesle son bulan açık savaşta Azerbaycan topraklarının yüzde 20'si Ermenistan tarafından işgal edilmiş, asker ve sivil olmak üzere 30 bin kişinin yaşamını kaybettiği savaşta 1 milyondan fazla Azeri Türk’ü yurtlarından sürülmüştür. Sovyet ordusunun şehit ettiği 143 Azeri Türkünün cenazeleri 22 Ocak 1990’da on binlerce kişinin katılımıyla kaldırılmış ve 1918´de Azerbaycan´ın bağımsızlığı için şehit olmuş Anadolu ve Azerbaycan Türklerinin yattığı *(1)“Şehitler Hıyabanı” denilen yerde toprağa verilmiştir.
Gelinen süreçte; Kasım 1988 tarihinde yapılan bir anlaşma çerçevesinde Ermenistan'ın işgal ettiği Azeri topraklarında barış sağlamak için toplanan liderler savaş esirlerinin değiştirilmesini kararlaştırmış ve çatışmalarda ölen Azeri ve Ermenilerin cesetlerinin değişimi konusunda anlaşma sağlandığını açıklamışlardır.
_________________
Sarp gayalarda birce ayaz barınmır.
Gör günü, ulduzu. Üzünü galdır...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Mesajları göster:   
Bu forum kilitlenmiştir, yeni bir başlık açamazsınız, cevap gönderebilir ya da mesajları değiştirebilirsiniz  Bu başlık kilitlenmiştir, cevap yazamaz ya da mesajları değiştiremezsiniz 1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Kars Evi Forum Ana Sayfası » TÜRK DEVLETLERİ » 20 ocak 1990 Bakü'de yaşananlar (1)
Forum Seçin:  Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

2006-2016 © Kars Haberleri
Haber İhbarı için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz
7/24 İrtibat Telefonumuz : 0505 448 76 00 Alexa