KARS   °C
  •   DOLAR  4.7118 -  4.7307
  •   EURO  5.4629 -  5.4848
  •   STERLİN  4.7135 -  4.7580
  • :
  • :
19 Haziran 2018 Salı  
Kars Evi :: Başlığı Görüntüle - TEREKEMELERİN BATIL İNANÇLARI
 SSS  •  Arama  •  Üye Listesi  •  Kullanıcı Grupları   •  Kayıt Ol  •  Profil  •  Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun  •  Giriş
Kars Evi Forum Ana Sayfası » KARS FIKRALARI » TEREKEMELERİN BATIL İNANÇLARI

Bu forum kilitlenmiştir, yeni bir başlık açamazsınız, cevap gönderebilir ya da mesajları değiştirebilirsiniz  Bu başlık kilitlenmiştir, cevap yazamaz ya da mesajları değiştiremezsiniz Sayfa 1, 2  Sonraki
 TEREKEMELERİN BATIL İNANÇLARI « Önceki başlık :: Sonraki başlık » 
Yazar Mesaj
ASENA_36
MesajTarih: Cum Mar 07, 2008 6:23 am    Mesaj konusu: TEREKEMELERİN BATIL İNANÇLARI Alıntıyla Cevap Ver

Seçkin Üye

Günümüzde Karapapak (Terekeme) Türkleri arasında hâlen geçerliliğini koruyan batıl inanışlar:

— Yeni doğmuş bir bebeğin uyuduğu beşiğe ekmek veya süpürge konur ki bebek uyandığında tiksinip korkmasın. — Evimizde giydiğimiz ev terliklerinin geriye doğru durması evdeki bireylerin işlerinin ters gitmesini simgeler.

— Eve gelen misafir çiçeklere veya yeni olan bir eşyaya dikkatli baktığında sobaya hemen bir avuç tuz atılır ve o kişinin nazarı ev ve ev halkından uzak durur.

— Yeni evlenen bir gelin, kendi eşinin evine gittiğinde ev halkı duvara bardak asarak bardağın kırılmasını bekler. Eğer bardak kırılmayıp sağlam kalırsa yeni evlilerin geçimlerinin iyi olmayacağını simgeler.

— Yeni doğmuş bir bebeğin ağzına ev halkı veya ev halkı dışındaki başka biri tükürdüğünde yeni doğmuş bebeğin onun karakterini aldığına inanılır.

— Yeni doğum yapmış bir kadının yakasına iğne asılır ki kötülükler ve kötü hayaller ondan uzak dursun.

— Makas açık kalırsa o evde kavga olacağına inanılır.

— Sağ göz seğirmesi iyiye işarettir, sol gözün seğirmesi ise kötüye işarettir.

— Ayakkabısı ters dönen kişinin dedikodusu yapılıyor demektir.

— Ayakkabıların üst üste gelmesi yola çıkılacağının işaretidir.

— Göz dalarsa misafir gelir.

— Gece aynaya bakan kızın bahtı bağlanır.

— Hıçkırık tutarsa birisi anıyor demektir.

— Tencerenin dibini sıyıran genç kızın düğününde kar yağar.

— Kapı eşiğinde oturan iftiraya uğrar.

— Yanakları kızaran kişinin başkaları tarafından dedikodusu yapılıyor demektir.

— Birinin elinden makas, bıçak alınırsa o kişi ile kavga edilir.

— Ayna kıran kız yedi yıl kara sevda çeker.

— Birinin düğmesi, söküğü giysinin üzerinde dikilirse giysinin yakası ısırılarak dikilir, yoksa o kişi iftirada bulunur.

— Nazar değmesin diye evin bahçesine atın nalı asılır.

— Bebeğin yıkanan bez ve giysileri gece dışarıda bırakılmaz çünkü bunların yıldız görmemesi gerekir.

— Bebeğin beşiği boşken sallanmaz yoksa bebeğin karnı ağrır.

— Nazardan korunmak için eve sarımsak asılır.

— Kız çocuğunun iki kaşı arasında mor bir leke olursa annenin bundan sonraki bebeği erkek olacak demektir.

— Yeni doğan bebeğin göbeği okul bahçesine gömülür ki okusun büyük adam olsun.

— Gelin eve girerken eli şerbete batırılır ve kapıya sürülür ki eve tatlılık getirsin.

— Bebek bacak bacak üstüne atarsa kardeş istiyor demektir.

— Birinin elinden zorda kalmadıkça makas, bıçak gibi eşyalar alınmaz, mecbur kalınınca makas bıçak öpülür ve öyle verilir ki kavga olmasın.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
karapapak36
MesajTarih: Sal Tem 29, 2008 4:36 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

-=>Yeni Üye<=-

Elinize saglık ama galiba yanlış kısımda olmus fıkralarla alakası yok ki bunun.

Konu eylence ve mizah arz ettiğinden tarafımca taşınmışdır.zafercan
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
ASENA_36
MesajTarih: Sal Tem 29, 2008 4:56 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Seçkin Üye

SAYIN KARAPAPAK36 ÖNCELİKLE SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ UMARIM HOŞ VAKİTLER GEÇİRİRSİNİZ.YORUMUNUZA GELİNCE DE YAZIMA ALAKALI EN YAKIN KATEGORİ BUYDU.SAYGILARIMLA.
Başa dön
karapapak36
MesajTarih: Sal Tem 29, 2008 5:01 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

-=>Yeni Üye<=-

hoş gördüm tekrar elinize sağlık güzel site olmuş.
Başa dön
yonetici
MesajTarih: Çrş Tem 30, 2008 9:05 pm    Mesaj konusu: Re: EKO İYİ OKU Alıntıyla Cevap Ver

-=Ev Sahibi=-

Nereden: Kars

Armaan demiş ki:
EKO BEY ASENA HANIMDA BİR KARSLI BİZ KARSLILARIN ÖZÜNDEN SÖZÜNDEN KİŞİLİĞİNDEN İNSANLIĞINDAN KARS VE KARSLILAR İÇİN FAYDALI BİR FERT OLMASINDAN GURUR DUYARIZ TEREKE YERLİ AZERİ AYRIMI YAPMASINDAN DEĞİL ASENA HANIM MÖKKEM BİŞE YAZMAMIŞ İTİCİ VE HOŞ OLMAYAN BİR DURUM SERGİLEMİŞ VE UMARIM O SÖZLERDEN DOLAYI ÖZÜR DİLER SEVGİ VE HOŞGÖRÜLÜ BİR KARSLI OLUR. VE AYNI ZAMANDA EKO KARDEŞİMDE ÖYLE ŞİMDİ BEN BUNU YAZDIKTAN SONRA MÖKKEM BİR VE HOŞGÖRÜLÜ BİR TEREKEME OLARAK GÜLÜYÜM DEMİ.. Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

özür dilenmesi ve gülünmesi gereken yerler neresi armaan.de bizde bilek.
Başa dön
ASENA_36
MesajTarih: Çrş Tem 30, 2008 11:28 pm    Mesaj konusu: Re: YALNIŞ DEĞERLENDİRME YAPILMIŞ BİRAZ OLSUN DÜŞÜNEREK YAZI Alıntıyla Cevap Ver

Seçkin Üye

Armaan demiş ki:
Bu yazdıklarınız gerçekten terekemelerle bir alakası yok. Sadece yaptığınız terekemeleri küçük düşürmek size ve karsın kültürüne yakışmayan katagoriler çizmeye başladanız asena hanım nerdeyse terekemelerin pişindiği yemeye kadar batıl inançtır diyecek kadar kör olmuşsunuz. sözlerinizi geri alın ve terekemelerden özür dileyin ben tanıdığım karslının özü sözü kalbi yüreği tek atar bölücülük yapmaz

SAYIN ARMAAN BEY BANA AİT BU YAZIMDA BENİ TEREKEMELERİ KÜÇÜK DÜŞÜRDÜĞÜMÜ BENİM KÖR ZİHNİYETLİ OLDUĞUMU VE BÖLÜCÜLÜK IRKÇILIK GİBİ SUÇLAMALARDA BULUNMUŞSUNUZ.ÖNCELİKLE EN BAŞTA ŞUNU SÖYLEYEYİM GÖZÜNÜZE İYİ BİR GÖZLÜK VE SONRADA ART NİYETSİZ BİR YÜREKLE BU YAZIMI TEKRAR OKUYUN.BU YAZIYA DİĞER TEREKEME OLAN DOSTLARIMIZDA OKUDULAR VE HER HANGİ BİR ART NİYET BULAMADILAR ZATEN YOK OLAMAZ DA.BU SİTE TÜM KARSLILARIN HATTA TÜRKİYENİN 4 BİR TARAFINDAN HATTA VE HATTA DÜNYANIN HER BİR KÖŞESİNDEN BÜTÜN DOSTLARIMIZ KATILABİLİR VE KATILIYOR DA.AYRICA BAŞTA ZAFER ABİM MURAT ABİM VE BEN YÖNETİCİ OLARAK BU SİTEYE NE IRKÇI ZİHNİYETLERİN YAZILARINA NE DE GÖRÜŞLERİNE İZİN VERİRİZ.BURASI BİR GENEL KÜLTÜR SİTESİDİR.BİZ TEREKEME KÜRT AZERİ YERLİ OLARAK YILLARDAN BERİ BARIŞIK BİR HALDE KARSIMIZDA YAŞAMIŞ BİR MİLLETİZ.SİZİN GİBİ IRKÇI ZİHNİYETLER İSE ORTALIK KARIŞTIRMAKTAN BAŞKA YAPTIKLARI HİÇBİR ŞEY YOKTUR.EĞER BİR ÖZÜR DİLENMESİ GEREKİYORSA SİZİN GİBİ ANLAMA KITLIĞI OLAN VE IRKÇI ZİHNİYETLİ İNSANLARIN ÖZÜR DİLEMESİ GEREKİYOR VE BU ANLAMSIZ YAZINIZDAN DOLAYI SİZDEN BEN BİR ÖZÜR BEKLİYORUM.EĞER YAZIMDA BİR ART NİYET OLDUĞUNU GÖRSEYDİM EKLEMEZDİM VE ÖZÜR DİLEMEK BİR ERDEMLİLİKTİR BEN O BÜYÜKLÜĞÜ YAPARDIM.AMA BU YAZIDA BEN ASLA IRKÇILIK YAPMADIM YAPMAM DA.BU BENİM ALDIĞIM HEM AİLE TERBİYEME HEM DE KÜLTÜRÜME TERS DÜŞER.ŞİMDİ BU YAZIYIMLA SİZİ SON DEFA UYARIYORUM VE BURADA BU KONUYU KAPATIYORUM.İKİNCİ BİR ANLAMSIZ YAZINIZDA YÖNETİCİLİĞİMİ KULLANARAK SİZİ SİTEDEN UZAKLAŞTIRMAK ZORUNDA KALICAM.HADDİNİZİ DAHA FAZLA AŞMAYINIZ.SAYGILARIMLA

FORUM YÖNETİCİSİ
ASENA_36
Başa dön
yonetici
MesajTarih: Çrş Tem 30, 2008 11:44 pm    Mesaj konusu: Re: SLM Alıntıyla Cevap Ver

-=Ev Sahibi=-

Nereden: Kars

EKO demiş ki:
ARMAAN BEY LÜTFEN ŞU YAZINIZI SİLİNİZ BURDA HİÇ KİMSE BÖYLE AYRIMCILIK YAPMIYOR VE BENİM ADIMIN GEÇMESİNDEN ÇOK RAHATSIZ OLDUM BENİM ADIM BÖYLE ŞEYLERE KARŞIŞMASINI İSTEMEM RİCA EDİYORUM HEMEN SİLİNSİN...!

Yorumun ve düşüncelerin için çok teşekkür ederim eko.

glcn demiş ki:
Tüm Karslılar benim tanıyabildiğim kadarıyla dost canlısı, muhabbetin kıymetini bilen, misafirperver insanlardır ve Asena Hanımın yazdığı yazıya gelmek istiyorum, ben de bir terekemeyim burda her hangi bir ayrımdan söz edilmemiş bence daha çok mizahı bir yazı hımm şunuda belirtmek isterim bu yazı geneli içinde söylenebilir yani ii okununca terekeme, azeri o ya da bu değil ve yorumlar beni üzdü bu denli mizahı güzel bir yazıya böyle yorumlar yapılmamalı.Asena Hanım elinize sağlık paylaşımın için tşk...

yorumunuz ve düşünceleriniz ve insani yaklaşımınız için sizede çok teşekkür ederim gülcan
Başa dön
azerhan
MesajTarih: Cmt Ağu 02, 2008 5:03 am    Mesaj konusu: eğlence mizah Alıntıyla Cevap Ver

-=Özel Üye=-

Burda yazılanların yarıdan fazlası tüm Kars'lılar tarafından bilinen uygulanan şeyler.Açık konuşmam gerekirse
men öz be öz Azeriyem,anamnan eşitmişem bunnarı.İndi bu işi başka yana çekmek cidden çok yanlış,ele küsmek
farklı yorum yapmak şık hareketler değil.Armağan kardeşimin yorumu üzdü beni.Bu şekilde bir yorumu en son yapacak kişi oydu aslında.Özü bize ogeder öceşir be biz niye küsmürük.Anlaşılan küstüm adlı türküyü çoğ dinniyip.Men heç unutmuram anam bir gün babamın corapları cırılıp,yamağ vurcağ dedi ola o makgası getir.Mende götürdüm verdim,alanda ele tüpürdükü,tüpürceğin yarısı üzüme düşdü.Ya dedim ay ana men neynedimki tüpürürsen,dedi edetdi,yoğsa döğüş olar aramızda.Dedim ahan makgasa tüpürmek edetdi,be üzüme?
Hele başa düşmürem ki bu nece işdi.
Başa dön
Mesajları göster:   
Bu forum kilitlenmiştir, yeni bir başlık açamazsınız, cevap gönderebilir ya da mesajları değiştirebilirsiniz  Bu başlık kilitlenmiştir, cevap yazamaz ya da mesajları değiştiremezsiniz Sayfa 1, 2  Sonraki 1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Kars Evi Forum Ana Sayfası » KARS FIKRALARI » TEREKEMELERİN BATIL İNANÇLARI
Forum Seçin:  

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız