KARS   °C
  •   DOLAR  5.3466 -  5.3680
  •   EURO  6.0797 -  6.1040
  •   STERLİN  5.3731 -  5.4239
  • :
  • :
18 Aralık 2018 Salı  
Kars Evi :: Başlığı Görüntüle - Aşura nedir?Neye ağlıyoruz? Kimdir Hüseyin? Kimdir Zeynep?
 SSS  •  Arama  •  Üye Listesi  •  Kullanıcı Grupları   •  Kayıt Ol  •  Profil  •  Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun  •  Giriş
Kars Evi Forum Ana Sayfası » EHL-İ BEYT » Aşura nedir?Neye ağlıyoruz? Kimdir Hüseyin? Kimdir Zeynep?

Bu forum kilitlenmiştir, yeni bir başlık açamazsınız, cevap gönderebilir ya da mesajları değiştirebilirsiniz  Bu başlık kilitlenmiştir, cevap yazamaz ya da mesajları değiştiremezsiniz Sayfa 1, 2  Sonraki
 Aşura nedir?Neye ağlıyoruz? Kimdir Hüseyin? Kimdir Zeynep? « Önceki başlık :: Sonraki başlık » 
Yazar Mesaj
dilek
MesajTarih: Sal Oca 06, 2009 11:58 pm    Mesaj konusu: Aşura nedir?Neye ağlıyoruz? Kimdir Hüseyin? Kimdir Zeynep? Alıntıyla Cevap Ver

-=Özel Üye=-

Kayıt: May 07, 2008
Mesajlar: 93

Bugünlerde kulaklarımız bir kez daha Hüseyin ve Zeynep adıyla, Kerbelâ ve Aşura yadıyla çınlıyor. Bir kez daha hüzünleniyor kalplerimiz; bir kez daha boşalıyor gözlerimizden göz yaşları. Neden acaba? Niye ağlıyoruz? Neye ağlıyoruz? Neden üzülüyoruz? Neye üzülüyoruz? Kimdir Hüseyin? Kimdir Zeynep? Nedir Aşura ve neresidir Kerbela?
Kâinat efendisi, Seyyid'ul-Enbiya, Resul-i Kibriya'nın göz nuru, Emir'ül-Müminin Aliyy'el-Murtaza'nın ciğerparesi, dünya kadınlarının efendisi Hz. Fatıma'nın canı, ruhudur Hüseyin. Nübüvvet ve risalet bağının şah gülü, kızıl gülü, imamet ve velayet semasının üçüncü yıldızı, parlak yıldızı, kızıl yıldızı; özgür insanların önderi, örneği, hakikat yolcularının kıblesi, insanlık muallimi, izzet, adalet ve hürriyet öğretmeni, sevgi ve saadet rehberi, ubudiyyet ve irfanın en büyük üstadı, aşk ve şehadet öncüsü, aşık gönüllerin aşkı, hazin sevdası. Evet, biz böyle bir insanüstü insana ağlıyoruz, Hüseyin'e ağlıyoruz, Resulullah'ıın daha ilk dünyaya geldiği sırada göz yaşlarına boğduğu Hüseyin'e, omuzlarında büyütüp "Hüseyin bendendir, ben de Hüseyin'denim" dediği Hüseyin'e. Evet biz Hüseyin'e ağlıyoruz, mazlumiyete ağlıyoruz, yalnızlığa ağlıyoruz, faziletlerin yalnızlığına, hak ve hakikatin yalnızlığına, İslam'ın, Kur'an'ın, Resulullah'ın yalnızlığına, Ehlibeyti'nin, evlatlarının yalnızlığına, aslanların, yiğitlerin al kanlar içinde yatmasına, zincirlere vurulmasına; çakalların, çapulcuların baş tacı edilmesine ağlıyoruz. Evet, biz Hüseyin'in, yani bütün enbiyanın şehadetine ağlıyoruz. Hüseyin'in, yani Resulullah'ın şehadetine ağlıyoruz. Hüseyin'in, yani Ali'nin şehadetine ağlıyoruz. Hüseyin'in, yani Fatıma'nın şehadetine ağlıyoruz. Hüseyin'in, yani Hasan-ı Mücteba'nın şehadetine ağlıyoruz. Hüseyin'in yani bütün Ehlibeyt'in şehadetine ağlıyoruz. Zira Hüseyin, bütün enbiyanın varisi, Resulullah'ın vasisi, bütün evliyanın zübdesidir. Evet, Kerbela'da Hüseyin'i şehit edenler, bütün enbiya ve evliyayı şehit ettiler aslında.
Peki kimdir tarihin bu en korkunç cinayetini işleyen zalimler, caniler?
Nurdan kaçan yarasalar, Bedir ve Uhudların, Hendek, Hayber ve Huneynlerin intikamı hırsıyla kavrulan, Hz. Hamza'nın ciğerleriyle yüreklerini serinletemeyen nübüvvet ve velayetin, hak ve hakikatin yeminli düşmanları. Onlar ki, sultanı razı etme pahasına Rahman'ı gazaplandırdılar; Resulün bağrını kanla doldurdular. Evet Sıffin'de Ali'den öçlerini tam alamayan, yıllarca minberlerde, kürsülerde, hutbelerde Allah'ın velisine okudukları lânetten teselli bulmayan şeytan hizbi, bilahare Ali'nin oğlundan acılarını çıkarmaya çalıştılar; hiçbir vahşilik ve gaddarlıktan çekinmeden; hem de İslam adına, Peygamber adına ve hilafet sancağı altında!
Yine Zeyneb'i anıyoruz, o efsane kadını, o kahramanı, o Haydar-ı Kerrar kızını; o ikinci Zehra'yı, o şecaat, cesaret, sabır ve rıza abidesi, o iffet ve takva timsalini; o Kerbela elçisini, o izzet elçisini anıyoruz. Onun musibetlerine ağlıyoruz; yalnızlığına ağlıyoruz. Onu henüz hakkıyla tanıyamadığımıza ağlıyoruz.
Alemdar-ı Kerbela, tevhid cephesinin sancaktarı, susuzların sakisi Ebulfazl'il-Abbas'ı yad ediyoruz. Onun imanına, hamiyetine, şecaat ve cesaretine gıpta ediyor, mazlumiyetine ağlıyoruz. O ki aziz kardeşi Hüseyin için o kadar önemli ve değerliydi ki şehadeti sırasında başka hiçbir şehit hakkında söylemediği sözü onun hakkında söyledi; elini beline koyarak şöyle haykırdı mazlumların efendisi: "İşte şimdi belim büküldü kardeşim!"
Bugünlerde Hüseyin'in yiğit yavrusu Ali Ekberin'i bir kez daha dile getiriyor, minnetle anıyoruz, o ki siması Peygamber siması, ahlâkı Peygamber ahlâkıydı, Hüseyin ondan alıyordu Peygamber kokusunu.
Evet, Hüseyin'in en küçük askeri, altı aylık fedaisi, Ali Asker'ini bağrımız yanarak anıyor, Hüseyin'in mazlumiyetine göz yaşı döküyor, Allah düşmanlarını, Peygamber düşmanlarını, Hüseyin ve Ehlibeyt düşmanlarını top-yekun bir kez daha lânetliyor ve Allah'ın Resulüne olan kadirşinaslık borcumuzu ödüyor; tevelli ve teberri görevimizi ifa etmeye çalışıyoruz.
Bugünlerde Hüseyin'in vefa ve sadakat, fedakârlık ve cesaret, iman ve itaat timsali olan yarenini, ashabını anıyoruz, tarih yaşadıkça yaşayacak olan o 72 ölümsüz Kerbela şehidini, onlar ki Emevî ordusu diye tanınan, insanlıktan bihaber 30 bin vahşiler yığınına karşı en çetin şartlarda, kanlarının son damlasına kadar, kahramanca, mertçe, mümince savaşıp Peygamber evladını, Ehlibeyt'in nurlu yolunu savundular ve böylece en büyük fedakârlık ve vefa örneği ve öğretmeni olarak tarihe geçtiler.
"Sadıklar böyle vefa gösterir serverine;
Bir canın yerine bin car verir rehberine."
Evet, yine Kerbela'yı anıyoruz; o, tarihin en büyük bela, musibet, imtihan, irfan ve aşk çölünü. Arz kadar geniş, hak-batıl çizgisi kadar uzun bir çöl... Sadıkların meydanı, aşıkların destanı ve kızıl laleler gülistanı... Kerbela...
Ve... Aşura... insanlık tarihini kendinde özetleyen; şehadet günü, şehitler günü, mustaz'aflar, mazlumlar günü... Kanın kılıca galebe günü... Hakkın en parlak, en muhteşem, batılın ise en karanlık, en kara sayfası... Evet Aşura'yı anıyoruz...
Evet, Hüseyin'i unutmamak, Hüseyin'in mektebini unutmamak demektir; çizgisini yaşatmak demektir. Kerbela'yı ve Aşura'yı zinde tutmak, Kerbelaî ve Aşuraî değerleri ihya etmek demektir. Hüseyin'e ağlamak, Hüseyin'in temsil ettiği bütün güzellikleri, değerleri sevmek, sahiplenmektir. Karşı çıktığı bütün çirkinliklere, zulüm ve gaddarlığa, insanlık dışı bütün eylem ve söyleme isyandır, nefret ve lânettir.
Resul ve Ehlibeyti'ne gönül veren hakikat sevdalıları, elinizdeki bu mütevazı çalışmada sizlere "Ölümsüz Kerbela Destanı'ndan tarihe geçen ve tarih yaşadıkça parlayacak ve insanlığa ışık tutacak "iman", "izzet" ve "hürriyet" tablolarından bir demet seçerek sizlere takdim ediyoruz. Allah yar ve yardımcınız olsun ve sırat-ı müstakimi en mükemmel şekliyle temsil eden Hüseyinî çizgiden bizleri ayırmasın. Amin ALINTI
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
elemdar36
MesajTarih: Çrş Oca 07, 2009 4:48 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

-=>Ev Ahalisinden<=-

Kayıt: Oct 04, 2007
Mesajlar: 75
Nereden: kars

Amin Allah razı olsun güzel paylaşım
_________________
Her aptal çocuk bir böceği ezebilir; ama dünyanın bütün profesörleri bir böcek yaratamaz.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
armaan
MesajTarih: Çrş Oca 07, 2009 6:53 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

-=>Ev Ahalisinden<=-

Kayıt: Nov 27, 2008
Mesajlar: 32

dilek ellerine sağlık bu güzel paylaşımın için teşekkürler. Allah bundan sonra müslümanlara zulüm yaşatmasın zalimlerin eline bırakmasın Allah katında en üstün olan İslam Ahlakıyla yaşatmayı nasip etsin. Aminnnnnnnnnnnnnn
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
yonetici
MesajTarih: Cum Oca 09, 2009 9:43 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

-=Ev Sahibi=-

Kayıt: Oct 02, 2007
Mesajlar: 271
Nereden: Kars

Amin. Ellerine sağlık Allah razı olsun.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
metin
MesajTarih: Sal Oca 27, 2009 3:24 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

-=>Ev Ahalisinden<=-

Kayıt: Mar 09, 2008
Mesajlar: 34
Nereden: izmır/ buca

amın kardeşim amin allahım sen bızlerı bagışla sen affet kotulere aman verme yarabbı
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder MSN Messenger
kader
MesajTarih: Prş Arl 17, 2009 8:28 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Seçkin Üye

Kayıt: May 19, 2009
Mesajlar: 70
Nereden: ankara

sevgili dilek aşüreyi öle güzel anlatmişsinki eline yüreğine saglik okurken göz yaşlarima engel olamadim sağol allah bizleri onların yolundan ayırmasin.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Babacan
MesajTarih: Cum Arl 18, 2009 1:08 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

-=Ev Sahibi=-

Kayıt: Oct 03, 2007
Mesajlar: 152

Allah Tüm İslam Aleminin Matemini kabul etsin. Allah bizide bu yoldan ayırmasın inşallah güzel paylaşımlarının devamını bekleriz.
_________________
Galatasaraylı
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
azerican
MesajTarih: Cmt Arl 19, 2009 6:57 pm    Mesaj konusu: aşura :( Alıntıyla Cevap Ver

-=>Ev Ahalisinden<=-

Kayıt: Nov 26, 2007
Mesajlar: 106

Gökyüzünün bile ağlamaktan üşenmediği gündür aşura...Ağlayan gözlerin ağladıkça ağlaması geldiği gündür o gün...Sad Allah imam Hüseyine ağlayan gözleri ahırette ağlatmasın (Amin)
_________________
düşüncemin esiriyim....
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger
yenimahato
MesajTarih: Prş Arl 01, 2011 3:58 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

-=>Ev Ahalisinden<=-

Kayıt: Dec 28, 2010
Mesajlar: 14

Dilek güzel paylamın için çok teşekkür ederim ellerine sağlık allah razı olsun imam hüseyin kömeyin olsun
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
orjinal_36
MesajTarih: Pzr Arl 04, 2011 6:07 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

-=>Yeni Üye<=-

Kayıt: Sep 12, 2008
Mesajlar: 6

Amin dilek güzel paylaşımın için teşekkürler allah razı olsun .
_________________
Hemeşe qeşmiş geleceğe gururnan baxmalıdı,
geleceh de qeşmişin xetrini gözdeyen olmalıdı.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Mesajları göster:   
Bu forum kilitlenmiştir, yeni bir başlık açamazsınız, cevap gönderebilir ya da mesajları değiştirebilirsiniz  Bu başlık kilitlenmiştir, cevap yazamaz ya da mesajları değiştiremezsiniz Sayfa 1, 2  Sonraki 1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Kars Evi Forum Ana Sayfası » EHL-İ BEYT » Aşura nedir?Neye ağlıyoruz? Kimdir Hüseyin? Kimdir Zeynep?
Forum Seçin:  Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

2006-2016 © Kars Haberleri
Haber İhbarı için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz
7/24 İrtibat Telefonumuz : 0505 448 76 00 Alexa