KARS   °C
  •   DOLAR  6.2627 -  6.2878
  •   EURO  7.3742 -  7.4038
  •   STERLİN  6.5258 -  6.5875
  • :
  • :
24 Eylül 2018 Pazartesi  
Kars Evi :: Başlığı Görüntüle - neynim aman sarı gelin
 SSS  •  Arama  •  Üye Listesi  •  Kullanıcı Grupları   •  Kayıt Ol  •  Profil  •  Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun  •  Giriş
Kars Evi Forum Ana Sayfası » TÜRK EDEBİYATÇILARI » neynim aman sarı gelin

Bu forum kilitlenmiştir, yeni bir başlık açamazsınız, cevap gönderebilir ya da mesajları değiştirebilirsiniz  Bu başlık kilitlenmiştir, cevap yazamaz ya da mesajları değiştiremezsiniz
 neynim aman sarı gelin « Önceki başlık :: Sonraki başlık » 
Yazar Mesaj
baycan76
MesajTarih: Pts Arl 10, 2007 8:18 pm    Mesaj konusu: neynim aman sarı gelin Alıntıyla Cevap Ver

-=>Ev Ahalisinden<=-

NEYNİM AMAN SARI GELİN

Bir yerde şöyle bir söz okumuştum”Bir nefer dedik, bir süvariden olduk, bir süvari dedik, ordudan olduk, bir ordu dedik vatandan olduk” ihmalin bir milleti veya ülkeyi getirebileceği noktaya işaret etmesi açısından önemli bir söz olsa gerek. Aynı şekilde, bir türkü deyip geçmeyelim. Gün gelir topyekûn edebiyatımızdan oluruz.

Sarı Gelin türküsü Yılmaz Karakoyunlu’nun Salkım Hanımın Taneleri” isimli romanıyla gündeme gelmiş ve Gazeteci Hırant DİNK’in cenazesinde bu müziğin çalınmasıyla tartışma konusu olmaya başlamıştı.

Bizim “ver kurtul” anlayışındaki romantik aydınlarımız, yazar, çizer ve siyasetçilerimiz koro halinde bağırmaya başladılar.”Tabi tabi bu bir Ermeni Türküsüdür, Türklerle bir ilgisi yoktur”

En azından biz Karslılar hatırlarız ki, bu türkünün sözleri ninelerimizin, dedelerimizin ağzından düşmezdi. Geçmişten bu güne hemen her düğünümüzde Sarı Gelin mutlaka çalınır, okunur ve oynanır. Nasıl ki AYBABA’yı en iyi SEDİ çalıyorsa, SARI GELİN’i de En iyi TECO’nun çaldığını da burada belirtmek durumundayız.

Hırant DİNK’in cenazesinde gördük. Meğer ne kadar çok Ermeni hayranımız varmış. Hal böyle olunca Türk Kültürünü yavaş yavaş eritmeye, Türkümüzü Ermeni’ye, Mutfağımızı Yunan’a geleneklerimizi Arap’a mal etmeye çalışanlarda çok olacaklardır.

Bu köşe konuyu çok derinlemesine incelememize imkân vermemektedir. Ançak Sarı Gelin Türküsü Azerbaycan’da, Kars’ta, Erzurum’da, Diyarbakır’da ve daha birçok yöremizde çeşitli varyantlarda söylenmektedir. Hikâyeleri farklıdır. Böyle olması da normaldir. Zira Halk edebiyatının özelliği budur.

Dikkat edilirse Sarı Gelin türküsünün ortaya çıktığı coğrafya Türklerin hâkim olduğu coğrafyadır. Yine o tarihlerde Ermeniler azınlıklar arasındadır. Büyük İmparatorluklar kurmuş bir milletin, kendi himayesinde yaşayan bir azınlıktan türkü veya oyun havası alması uzak bir ihtimaldir.

Kaldı ki, Ermenicede SARI ve GELİN kelimeleri yoktur. Türkü Ermeni dilinde söylenirken de”Sarı gyalin anbele pare pare”sözlerinin ifade edilmesi dahi Türkünün bize ait olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

Ünlü Türkolog Hemşerimiz rahmetli Fahrettin KİRZİOĞLU “Kars Tarihi” adlı eserinde Türkünün Kars ve bir zamanlar Halkı Türklerden Meydana gelen Erivan’da şu sözlerle söylendiğinden bahseder.”İrevan Çarşı Pazar, İçinde bir Kız gezer. Elinde Divit Kalem, Dertliye Derman Yazar, Sarı kız,sarı gelin.Dünyanın varı gelin.

Aynı sözleri; Erzurum Çarşı Pazar, İçinde bir Kız gezer, Oy nenen ölsün Sarı Gelin şeklinde hemen her gün radyo ve televizyonlarımızda dinlemekteyiz.

Türkünün bir başka varyantı; Vardım kilsesine baktım Haçına, Mail odum Bölük Bölük saçına. Kız seni götürem İslam içine, Vay Sinan ölsün sarı gelin. sözleriyle Diyarbakır Yöremizde söylenmektedir.

Yine Başka bir Türk yurdu ve coğrafyası olan Azerbaycan’da; Saçın Uzun Hörmezler, Gülü Gonca Dermezler. Bu sevda ne sevdadır, Seni mene vermezler. Neynim aman Sarı gelin. diye yanık sesli Azerbaycan sanatçıları tarafından yıllardır okunmaktadır.

Şimdi İnsaf ile söyleyelim. Genişçe bir coğrafyada yaşayan Türklerin, bütün Türk yurtlarında farklı hikâyeler ve uyarlamalarla söyledikleri Sarı Gelin türküsü, yıllarca kanatlarımız altında sığıntı olarak yaşamış küçük bir halk olan Ermenilere nasıl mal edilir.

Elbette ki müzik evrenseldir. Herkes söylesin, herkes oynasın. Ama kimse gasp etmeye çalışmasın.

Ha unutmadan, Türk ellerinde 200 yıldır söylenen Sarı Gelin türküsünü Azerbaycan’ın eski Kültür Bakanı Polat BÜLBÜLOĞLU’nun babası BÜLBÜL’ÜN sesinden dinlemek gerek. Çünkü bülbül bu mahnıyı yıllarca Karabağ’da, Bakü’de, Şuşa’da şakıdı.

Dün Karabağımızı işgal eden Ermeniler, şimdi de Sarı Gelini gasp etmeye çalışmaktadırlar. Fakat bilinmelidir ki, gün geçtikçe bölgenin en güçlü devletlerinden biri haline gelen Azerbaycan, çok geçmeden Ermeni işgalcileri Karabağdan temizleyecektir. ALLAH milletimize Sarı Gelin’i Bülbül’ün sesinden ŞUŞA’DA dinlemeyi tez zamanda nasip etsin.
Settar Kaya
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
yonetici
MesajTarih: Pts Arl 10, 2007 10:07 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

-=Ev Sahibi=-

Nereden: Kars

Bu umursamazlığın sonu nereye varır bilmiyorum,hem zaten neyimize sahip çıkabildikki,dünyaca ünlü lokumumuzu yunanlılara,dünyaca ünlü baklavamızı kuzey kıbrıs lı rumlara kaptırmışız sarı geline kimler sahip çıkmadıki ''kardeş türküler'' türkiye cumhuriyetinde müzik yapan bir müzik gurubu onlar bir kasetlerinde sarı gelini ermenice okuyup ve altınada ermeni halk türküsü olarak yazmışlar ve buna birileride çıkıp dur demediği ve hakkını korumadığı müddetcede böyle devam edecektir.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
zafercan
MesajTarih: Prş Eyl 03, 2009 6:38 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

-=Ev Sahibi=-

Sitemize yukarıda yazılı konu ile alakalı olduğunu düşündüğün videoyu ekledim.Dinlemenizi tavsiye ederim.
BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ
Başa dön
baycan76
MesajTarih: Cum Eyl 04, 2009 12:32 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver

-=>Ev Ahalisinden<=-

bu yazıyı sizlerle paylasmaktan buyuk bi zevk duydum yine buyuk bi zevkle okudum eline yüregine sağlık settar kaya seninde eline sağlık zafer cok güzel olmus dinledim harikaydı cok tsk ederim sanada paylasımın için
Başa dön
Mesajları göster:   
Bu forum kilitlenmiştir, yeni bir başlık açamazsınız, cevap gönderebilir ya da mesajları değiştirebilirsiniz  Bu başlık kilitlenmiştir, cevap yazamaz ya da mesajları değiştiremezsiniz 1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Kars Evi Forum Ana Sayfası » TÜRK EDEBİYATÇILARI » neynim aman sarı gelin
Forum Seçin:  

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız